👈 فروشگاه فایل 👉

متن کتاب «خطابه غدیر»

ارتباط با ما

... دانلود ...

متن کتاب «خطابه غدیر»

فرمت فایل:ورد{ فایل ویرایشی} تعداد صفحات:19 صفحه

چکیده ای از متن:

غدير، عقيده ى ما

'غدير' عنوانِ عقيده ى ما و اساس دين اسلام و ثمره ى نبوت پيامبر صلى الله عليه و آله است. پيامِ غدير تعيينِ صراط مستقيم تا آخرين روز دنياست، و خطابه ى غدير زنده ترين سند 'ولايت مطلقه ى الهيه ى دوازده امام عليهم السلام' است.

براى ترسيم كاملِ صحنه ى غدير، جمع بندىِ مجموعه وقايعى كه در غدير خم و قبل و بعد از آن بوقوع پيوسته حقايق ناگفته اى را روشن مى نمايد. و در پى آن خطابه ى پيامبر صلى الله عليه و آله در غدير كه آخرين و مهمترين سخنرانىِ آنحضرت در بزرگترين اجتماع مسلمانان است، بايد بعنوان سند معتبر و آبروى ابدى اسلام به صورتى شايسته تنظيم شود و در معرض ديد جهانيان قرار گيرد.

آگاهىِ كامل از شكل ماجراى غدير، توجه عميقى نسبت به خطابه ى غدير و ضرورت يادگيرى اين قانون نامه ى بزرگ اسلام ايجاد نموده و حفظ نسخه اى از آن را بعنوان يك كلام فراموش نشدنى از مهمترين روز تاريخ اسلام لازم مى نمايد.در راستاى اين مهم، نوشته ى حاضر ابتدا واقعه ى غدير را ترسيم كرده و فهرستى از مدارك هر بخش آورده، و سپس متن خطابه ى غدير را با ترجمه ى آن تقديم نموده است. تفصيلِ وقايع غدير و منابع آن و تفسير خطبه در كتاب 'اسرار غدير' به طور كامل آمده و نوشته ى حاضر خلاصه و اقتباسى از آن كتاب است.چاپ اول اين كتاب در عيد غدير سال 1415 مقارن با بهار 1374 انجام شد. اينك چاپ پنجم آن، با نكاتى تازه تقديم مى شود.در اجراى فرمان مطاع پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله- كه در غدير خم از همه ى مسلمانان خواستند تا پيام غدير را به نسلهاى بعد از خود و به هر كس كه خبر ندارد برسانند- كتاب حاضر به عنوان يك دوره ى كامل و فشرده از غدير تقديم مى شود. باشد كه فرد فرد مسلمانان از اين رهگذر استفاده كنند و سالانه لا اقل يكبار اين واقعه را مطالعه كنند و براى آنان كه نمى دانند بازگو كنند، و بعنوان مهمترين پيام اسلام سعى در حفظ متن خطبه ى آن نمايند.

به اميد پذيرش در پيشگاه مقدس اميرالمؤمنين عليه السلام، نوشته ى حاضر را به درياى بيكران غدير تقديم مى نمايم.در انتظار روزى كه با ظهور موعود غدير حضرت بقية اللَّه الأعظم عجل اللَّه فرجه، گرمى حضور صاحب غدير را كه حيات حقيقى قلوب است با تمام وجود احساس كنيم.

قم، محمد باقر انصارى زنجانى

شناختى از غدير

ترسيمى از مراسم سه روزه در غدير خم

آغاز سفر از مدينه تا غدير

[ بحار: ج 37 ص 111 و 113 و 114 و 120 و 158 و 201، ج 21 ص 360 و 380 و 383 و 390. عوالم: ج 15:3 ص 39 و 167 و 297. الغدير: ج 1 ص 9 و 10 و 268. كتاب سليم: ص 730. ]

در سال دهم هجرت، از طرف خداوند به پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله دستور داده شد تا دو مسئله ى اساسى اسلام را به طور مفصل و رسمى به مردم ابلاغ كند: حج، ولايت و خلافت دوازده امام عليهم السلام.

اعلان عمومى براى سفر حج داده شد و جمعيتى بيش از يكصد و بيست هزار نفر از هر سو عازم مكه شدند. پيامبر صلى الله عليه و آله و جمعيت همراه با احرام از ميقات به سوى مكه حركت كردند و پس از ده روز در پنجم ذى الحجة وارد اين شهر شدند.اميرالمؤمنين عليه السلام نيز- كه از طرف آنحضرت به يمن و نجران رفته بودند- به همراه دوازده هزار نفر از اهل يمن با احرام وارد مكه شدند.

برنامه حج

با رسيدن ايام حج، پيامبر صلى الله عليه و آله به عرفات و مشعر و منى رفتند و اعمال حج را با تمام واجبات و مستحباتش به مردم آموختند.در منى پيامبر صلى الله عليه و آله دو مرتبه سخنرانى كردند و زمينه را براى اعلام ولايت اميرالمؤمنين عليه السلام آماده كردند.همچنين پيامبر صلى الله عليه و آله به امر خداوند، ودايع انبياء عليهم السلام را به اميرالمؤمنين عليه السلام تحويل دادند.

لقب اميرالمؤمنين

پس از بازگشت به مكه، جبرئيل از طرف خداوند لَقَب ''اميرالمؤمنين'' را به عنوان اختصاص آن به على بن ابى طالب عليه السلام آورد و بزرگان اصحاب خدمت اميرالمؤمنين عليه السلام حاضر شدند و با خطاب ''السلام عليك يا اميرالمؤمنين'' به آنحضرت سلام كردند؛ اگرچه اين لقب و اين برنامه قبلاً نيز انجام شده بود.

اعلان عمومى براى حضور در غدير

بلافاصله پس از اتمام حج، ''بلال'' منادىِ پيامبر صلى الله عليه و آله از طرف آنحضرت اعلام كرد: ''فردا كسى جز معلولان نبايد باقى بماند، و همه بايد حركت كنند تا در وقت معين در غدير خم حاضر شوند''.''غدير خم'' كه داراى آب و چند درخت كهنسال بود و قبل از جحفه در تقاطع مسيرها قرار داشت، به امر خاص الهى انتخاب گرديد.پس از اين اعلان، مردم با تعجب از حركت فورى پيامبر صلى الله عليه و آله، خود را براى خروج از مكه آماده كردند. حتى عده اى از اهل يمن كه مسيرشان به سمت شمال نبود آماده شدند تا همراه حضرت تا غدير بيايند.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت درباره برنامه ریزی تحصیلی پاورپوینت درباره سوختگی دانلود پاورپوینت تقسیم بندی مواد مهندسی تحقیق در مورد توسعه معادن گرانيت منطقه جنوب خراسان پاورپوینت طراحي سيستم نرم افزاري واحد بازاریابی فروش