👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق گواتر

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق گواتر

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 8 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

1

‏گواتر :‏ ‏

‏اختلالات ناشي از كمبود يد يكي از مشكلات بهداشتي تغذيه‏‌‏اي جامعه ماست كه تقريباً در اكثر كشورهاي جهان شايع بوده و مانع از توسعه و پيشرفت جامعه مي‏‌‏شود. اين كمبود از نظر ذهني و جسمي انسان را دچار نقص نموده يادگيري را مختل ميكند و روي هوش تاثير منفي مي‏‌‏گذارد.

‏يد چيست؟

‏1-‏  ‏يك ماده مورد نياز براي زندگي است كه بايد به طور روزانه مصرف شود.

‏2-‏ ‏ ‏حياتي ترين نقش يد شركت در ساختن هورمونهاي تيروئيد ميباشد.

‏3- ‏هورمونهاي تيروئيد پس از ساخته شدن در تكامل و عملكرد طبيعي مغز و سيستم عصبي حفظ دماي بدن و انرژي تاثير ميگذارد.

‏ميزان مورد نياز روزانه يد:

‏  ‏ نياز روزانه بدن به يد بين 150-100 ميكروگرم ميباشد (يك مقدار بسيار كم به اندازه سر سوزن) مقدار مورد نياز در تمام طول عمر توسط انسان يك قاشق چايخوري است كه البته آنچه مهم است دريافت مداوم يد بطور روزانه است.

2

‏اختلالات ناشي از كمبود يد و علايم آن

‏  ‏ در صورتيكه يد به مقدار لازم به بدن نرسد اختلالاتي در اعمال غده تيروئيد ايجاد ميگردد، هورمونهاي تيروئيد جهت رشد در دوران جنيني، نوزادي، كودكي و نيز براي فعاليت طبيعي جسمي و ر واني افراد بالغ ضروري هستند. اين اختلالات كه به دنبال كمبود يد بوجود مي‏‌‏آيند از اين قرارند:

‏دوران جنيني و نوزادي:

‏  ‏ در دوران جنيني كمبود يد باعث سقط جنين، تولد جنين مرده، ناهنجاريهاي مادرزادي، افزايش مرگ و مير اطفال و نوزادان، اختلالات حركتي و رواني و كم‏‌‏كاري تيروئيد، رشد ناقص دستگاه عصبي و عقب‏‌‏ماندگي ذهني ميگردد.

‏دوران كودكي و نوجواني:

‏در دوران كودكي و نوجواني كمبود يد موجب گواتر، كم‏‌‏كاري، تيروئيد، عقب ماندگي جسمي و رواني ميگردد.

‏بالغين:

‏  ‏ در بزرگسالان كمبود يد باعث گواتر، كم‏‌‏كاري، تيروئيد، اختلال در اعمال جسمي و رواني و ناراحتيهاي گوارشي و قلبي ميگردد.

‏يد ‏:

3

‏يد يکي از ريز مغذيهايي است که به ميزان 20 تا 50 ميلي گرم در بدن انسان وجود دارد ، که حدود 70 تا 80 درصد آن در غده تيروئيد وجود دارد. اين ريز مغذي که مقدارش بسيار ناچيز است چه تأثير سوئي بر رشد مغزي و جسمي انسان دارد. حدود يک ميليارد نفر از کمبود يد رنج مي برند و 20 ميليون نفر گواتر دارند . در ايران به طور گسترده کمبود يد وجود دارد . چند سالي است که وزارت بهداشت و وزارت صنايع اقدام به تهيه نمک يد دار براي رفع اين مشکل کرده اند.

‏يد در مواد غذايي مختلفي وجود دارد ، بهترين منابع غذايي يد انواع سبزي هاي سبز و ريشه ها مثل اسفناج است .

‏وجود يد در مواد غذايي بستگي به وجود آن در خاک منطقه دارد. اگر خاکمنطقه اي از نظر يد فقير باشد غذاهاي توليد شده در آن منطقه از نظر يد فقير خواهد بود. اگر يد آبي در منطقه اي از 2‏ ميکروگرم در ليتر کمتر بود ، مسلماً مشکل کمبود يد در آن منطقه وجود دارد . بعد از سبزي ها و ميوه ها طبيعتاً فرآورده هاي دريايي مخصوصاً ماهيهاي آب شور ، مهمترين منبع يد هستند. با وجود اين بستگي به آب دريا دارد که يد در آن وجود دارد يا نه . به عنوان مثال بر اساس بررسي هاي انجام شده آب درياي خزر از يد فقير است و بر عکس آب خليج فارس از نظر يد غني است. بنابراين درست نيست که بگوئيم همه فراورده هاي دريا از يد غني هستند .

👇محصولات تصادفی👇

پروپوزال حسابداری در مورد ارتباط کارایی سرمایه گذاری با کیفیت گزارشگری پاورپوینت در مورد بهداشت مواد غذايي دانلود پاورپوینت مفهوم VoIP پاورپوینت علم سنجي و شاخص های ISI پاورپوینت فارسی هشتم درس دوم موضوع خوب جهان را ببین