👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق سلول های بنیادی

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق سلول های بنیادی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 12 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏مقدمه

‏درون جنین میلیونها ‏سلول بنیادی وجود دارد که بزرگی همه آنها کمتر از یک نقطه است. این سلولها از ‏پتانسیل بالایی برخوردار هستند و می‌توانند طی فرایند تمایز یابی به سلولهای ‏بافتهای مختلف در بدن تبدیل شوند. پتانسیل تقریبا نامحدود این سلولها آنها را در ‏کانون تحقیقات پزشکی قرار داده است. تصور کنید که این سلولها بتوانند حافظه بیمار ‏مبتلا به ‏آلزایمر را به وی برگردانند.

‏پوستی را که در اثر سانحه آسیب دیده ‏جایگزین کنند یا بیمار معلولی را قادر به راه رفتن دوباره کنند! و .... اما پیش از ‏آنکه دانشمندان نحوه استفاده از سلولهای بنیادی را برای مقاصد پزشکی فرا بگیرند ‏باید دریابند که چگونه می‌توانند قدرت این سلولها را تحت کنترل خود درآورند. آنها ‏باید نحوه استفاده از سلولهای بنیادی و تبدیل آنها به بافتها یا اندامهای خاصی را ‏فرا بگیرند تا بتوانند یک بیمار یا بیماری علاج کنند.

‏سلول ‏تخم لقاح یافته

‏سلول ‏بنیادی چیست؟

‏سلول بنیادی سازنده بدن ‏انسان است. سلولهای بنیادی درون جنین در نهایت به سلول ، بافت و اندامهای مختلف بدن ‏جنین تبدیل می‌شوند. برخلاف یک سلول معمولی که قادر است با تکثیر شدن چندین سلول از ‏نوع خود را بوجود آورد سلول بنیادی همه منظوره و بسیار توانمند است و وقتی تقسیم ‏شود، می‌تواند به هر یک از انواع سلولها در بدن تبدیل شود. سلولهای بنیادی از ‏قابلیت خود نوسازی هم برخوردارند. سلولهای بنیادی خود بر دو نوع هستند. سلولهای

‏بنیادی جنینی و سلولهای بنیادی بالغ.

‏سلولهای بنیادی جنینی از جنین بدست ‏می‌آیند. یک جنین 3 تا 5 روزه حاوی سلولهای بنیادی است که به شدت در حال تکثیر ‏هستند تا اندامها و بافتهای مختلف جنین را بسازند. افراد بالغ نیز ‏در‏ ‏قلب ‏،  ‏مغز،  ‏مغز ‏استخوان  ‏،  ‏ریه ها ‏و ‏اندامهای دیگر خود سلولهای بنیادی دارند. این سلولها مجموعه‌های درونی مخصوص ترمیم ‏هستند و سلولهایی که بر اثر بیماری ، مصدومیت و کهولت سن صدمه می‌بینند دوباره ‏تولید می‌کنند.

‏تاریخچه

‏در اوایل ‏دهه 1980 میلادی دانشمندان نحوه قرار گرفتن سلولهای بنیادی جنینی از موش و کشت آنها ‏را در آزمایشگاه فرا گرفتند و در سال 1998 برای اولین بار در سلولهای بنیادی جنینی ‏انسان را در آزمایشگاه تولید کردند. اما این سوال پیش می‌آید که پژوهشگران جنین ‏انسان را از کجا بدست می‌آورند؟ جنین را می‌توان با تولید مثل ، تلفیق  ‏اسپرم ‏و ‏تتخمک یا شبیه سازی تولید کرد.

‏جنین ‏در مرحله 8 سلولی

‏راههای تولید جنین ‏:

‏1-‏تولید مثل

‏این راه ‏طبیعی تولید جنین است.

‏2-‏تلفیق گامتها در شرایط آزمایشگاه

‏پژوهشگران تمایل زیادی به ‏تولید جنین از طریق تلفیق اسپرم و تخمک ندارند. با این وجود بسیاری از آنها جنینهای ‏بارور شده در کلینیکهای بارورسازی استفاده می‌کنند. گاهی اوقات زوجهایی که ‏نمی‌توانند بطور طبیعی بچه‌دار شوند و می‌خواهند به شیوه مصنوعی صاحب فرزند شوند ‏چندین جنین بارور شده تولید می‌کنند که همگی آنها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. و ‏جنینهای اضافی را برای انجام تحقیقات علمی اهدا کنند.

‏شبیه ‏سازی درمانی

‏در این شیوه یک سلول از ‏بیماری‌ که نیازمند درمان از طریق سلول بنیادی است با تخمک اهدا شده ادغام می‌شود. ‏پس از آن‏ ‏ هسته ‏تخمک جدا شده و هسته سلول شخص بیمار جایگزین آن می‌گردد. سپس تخمک حاصل از ‏طریق شیمیایی یا الکتریکی تحریک می‌گردد تا‏ ‏ تقسیم سلولی ‏انجام دهد. جنین حاصل مواد ‏ژنتیکی بیمار را حمل خواهد کرد که می‌تواند پس زدن سلولهای بنیادی را پس از پیوند ‏آنها به میزان زیادی کاهش دهد.

‏تکثیر سلولهای بنیادی در آزمایشگاه

‏جنین 3 تا 5 روزه را ‏بلاستوسیست ‏می‌نامند. یک بلاستوسیست توده ‏ای مشکل از 100 سلول و یا بیشتر است. سلولهای بنیادی سلولهای درونی بلاستوسیست ‏هستند که در نهایت به هر سلول ، بافت و اندام درون بدن تبدیل می‌شوند. دانشمندان ‏سلولهای بنیادی را از بلاستوسیست جدا کرده و آنها را درون ظرف پتری دیش در ‏آزمایشگاه کشت می‌دهند. پس از آنکه سلولها چندین بار تکثیر شدند و میزان آنها از ‏گنجایش ظرف کشت فراتر رفت آنها را از آن ظرف برداشته و درون چندین ظرف قرار ‏می‌دهند. سلولهای بنیادی جنینی که چندین ماه بدون ایجاد تمایز پرورش یافته‌اند خط ‏سلول بنیادی نامیده می‌شوند

👇محصولات تصادفی👇

پیشینه تاریخی شهرستان تربت حیدریه پاورپوینت در مورد مدیـریت منابع انسانی پیشرفته ماهیت منابع انسانی پروپوزال روانشناسی ارتباط ورزش، شادمانی، عزت نفس و کيفيت زندگي مبانی فضاهای سبزشهری تحقیق آینده‌ پژوهی