👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق استراتژیهای جهانگردی

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق استراتژیهای جهانگردی

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 5 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏مقدمه:‏ دنياي امروز، دنياي تحولات سريع و گسترده در تمام ابعاد است. تجارت ‏جهاني در ابتداي هزاره سوم نيز از اين قاعده خارج نيست و در سطحي گسترده و با سرعت ‏هرچه تمام‌تر متحول شده است. حال و هواي امروز تجارت نشان از جهاني‌شدن آن دارد، ‏فرآيندي كه منجر به حضور و رقابت تنگاتنگ ظرفيت‌هاي مختلف تجاري شده است. تجارت به ‏عنوان موتور رشد اقتصاد ملي، حلقه پيوند اقتصاد بين‌المللي و اقتصاد ملي است. در ‏كشور ايران علي‌رغم اقداماتي كه در جهت رشد تجارت خارجي و حضور بيشتر در بازارهاي ‏جهاني صورت گرفته است. اما متاسفانه به لحاظ اصرار نابجا و اتكاي بيش از حد به ‏سيستم سنتي، هنوز تحولاتي كه متناسب با شأن و جايگاه ايران در صحنه تجارت ‏بين‌المللي باشد به وجود نيامده است. بهره‌گيري از برنامه‌ريزي‌ها، سياستگزاري‌ها، ‏ابزارها، شيوه‌ها و روندهاي نوين تجارت بين‌المللي رويكردي است كه بايد مورد توجه ‏فعالان عرصه تجاري قرار گيرد.

‏ در حال حاضر صنعت گردشگري به مهم‌ترين فعاليت ‏اقتصادي جهان پس از صنايع نفت و خودروسازي تبديل شده است. براساس گزارش سازمان ‏جهاني گردشگري (WTO) ‏مخارج سالانه گردشگري در سطح جهاني بالغ بر 2000 ميليارد دلار ‏است. در بسياري از كشورها صنعت مسافرت و گشت به صورت منبع اصلي ايجاد كار درآمده و ‏جمعيتي بالغ بر 100 ميليون نفر را در سطح جهاني به اشتغال واداشته است.

‏بازارهاي گردشگري بين‌المللي در مقصدهاي مختلف جهان:

‏ شش منطقه‌اي كه توسط ‏سازمان جهاني گردشگري تقسيم شده‌اند عبارتند از:

- ‏اروپا

- ‏كشورهاي ‏آمريكايي

- ‏آفريقا

- ‏خاورميانه

- ‏آسياي جنوبي

- ‏آسياي شرقي و منطقه ‏اقيانوس آرام

‏لازم است در هريك از اين مناطق روندهاي ورود گردشگر با ميزان درآمد آن مقايسه ‏گردد.

‏ اروپا بزرگترين ميزبان گردشگران بين‌المللي است و حدود 60 درصد از كل ‏گردشگران جهان را به خود جلب مي‌كند، سه چهارم بازديدهاي بين‌المللي را اروپاييان ‏انجام مي‌دهند. همچنين حدود 50 درصد از كل درآمد جهان را نيز داراست. پس از اروپا، ‏آمريكا با داشتن 21 درصد از كل گردشگران بين‌المللي و 30 درصد از كل درآمد جهان ‏مقام دوم را در جهان دارد. درآمد گردشگري در آفريقا، بسيار پايين است و چيزي حدود 2 ‏درصد از كل درآمد جهان و حدود 4 درصد از گردشگران جهان را به خود اختصاص داده است. ‏سهم خاورميانه از گردشگري بين‌المللي به دليل وجود مشكلات سياسي، نظامي بين 2- 5/1 ‏درصد در نوسان است، مصر و عربستان از مقصدهاي اصلي گردشگري در خاورميانه هستند، ‏كشور مصر عرضه‌كننده گردشگري فرهنگي است، حال آنكه گردشگري عربستان سعودي صرفاً ‏مذهبي است كه حدود 70درصد كل درآمد گردشگري در خاورميانه متعلق به اين دو كشور است. ‏در منطقه آسياي جنوبي كه ايران را نيز شامل مي‌شود كشورهايي نظير: افغانستان، ‏پاكستان، بنگلادش، بوتان، هندوستان، ايران، جزاير مالديو، ميانمار، نپال و ‏سريلانكاست كه نسبت گردشگران اين منطقه به كل جهان زير 1 درصد است. بيشترين سهم ‏ورود گردشگر از آن هندوستان و ايران از لحاظ ورود گردشگر و درآمد در اين منطقه كشور ‏ششم محسوب مي‌شود! در منطقه آسياي جنوبي كشور هندوستان و پاكستان گردشگر فرهنگي، ‏سريلانكا و جزاير مالديو گردشگر ساحلي، نپال گردشگر كوهستاني و ايران گردشگر فرهنگي ‏و زيارتي را جلب مي‌كند. منطقه آسياي شرقي و اقيانوس آرام حدود 14 درصد كل گردشگران ‏و 16 درصد درآمد را به خود اختصاص داده كه در اين ميان ژاپن و كشورهاي نوين گردشگر ‏شامل: هنگ‌كنگ، سنگاپور، تايلند و مالزي بيشترين سهم را دارند.

‏ در مبحث ‏بازاريابي يك مدل بسيار منطقي و ساده كه حاصل تحقيقات بسيار دانشمندان و محققين ‏بزرگ دنيا در سالهاي گذشته صورت گرفته هفت S ‏انگليسي است كه لازمه گردشگري است و ‏شامل گردشگري بين‌المللي هم مي‌شود كه مي‌بايست به صورت علمي و منطقي در اجراي آن ‏بكوشيم.

‏استراتژي (STRATEGY)

‏ ساختار (STRUCTURE)

‏ سبك مديريت (STYLE)

‏ ارزشهاي ‏مشترك (SHARED VALUES)

‏ سيستم (SYSTEM)

‏ مهارتها (SKILS)

‏ كاركنان (STAFF)

‏ ارزش مشترك: آيا گردشگري به عنوان يك ارزش مشترك در نهادها و سازمانهاي ‏متعدد و مسئول وجود دارد يا خير؟ آيا گردشگري بين‌المللي به عنوان يك ارزش مشترك در ‏استراتژي حاكم بر كشور و يا در بخش خصوصي تعريف شده يا فقط راجع به آن حرف زده ‏مي‌شود. تا روزي كه هر پديده سازماني مبتني بر ارزش مشترك و فرهنگ ويژه نباشد قطعاً ‏نمي‌تواند زيرساخت محكمي براي ساير قسمت‌ها باشد.

‏ استراتژي يعني چه؟ استراتژي ‏يعني تبيين اهداف دوردست جهت‌گيري و مسير حركت و چگونگي حركت كردن براي رسيدن به ‏اهداف دوردست. آيا واقعاً گردشگري ايران داراي استراتژي مشخص است؟ چند سال از عمر ‏انقلاب گذشته و ما چند استراتژي گردشگري رو دنبال كرديم. كدام استراتژي مدون را ‏پيگيري نموديم. چقدر هزينه براي رسيدن به اهداف گردشگري پيش‌بيني كرديم. استراتژي ‏حاكم بر كشور ما در زمينه مديريت چگونه است، راه گردشگري بايد يك راه پايدار باشد ‏مسيري باشد كه بتوان بر روي آن اعتماد كرد و در صورتي كه فاقد استراتژي باشيم قطعاً ‏نمي‌توانيم موفق باشيم.

‏ به دنبال استراتژي، ما نيازمند ساختار هستيم. بسياري ‏ساختارهاي موازي و اضافي در گردشگري داريم. ساختارهايي كه دقيقاً مشخص نيست نقش و ‏وظايف و اختيارات آنها دقيقاً چيست؟

‏معمولاً كشورها براساس تجربيات مختلف، ‏ساختارهاي متفاوتي در اين زمينه تشكيل داده‌اند. به عنوان مثال كشور اسپانيا ‏وزارتخانه‌اي به نام تجارت و گردشگري دارد كه تمامي امور مربوط به گردشگري در اين ‏وزارتخانه برنامه‌ريزي مي‌شود و دليل چنين انتخابي اين است كه بخش گردشگري و تجارت ‏آنها كانال‌هاي مشتركي دارد و عمده اقتصاد آنها بر مبناي گردشگري است. كشورهاي ‏تركيه و فرانسه نيز در اين بخش وزارت گردشگري دارند، هرچند مدل وزارتخانه‌هاي آنها ‏متفاوت است. ازسال 1342 تا 1382 ساختار تشكيلاتي سازمان گردشگري در كشور مدام در ‏حال تغيير بوده است و تاكنون نتوانسته جايگاه واقعي خود را پيدا نمايد و در حال ‏حاضر نيز با سازمان ميراث فرهنگي ادغام گرديده است. ادغام اين دو سازمان با اين ‏راهبرد بود كه گردشگران، گردشگران فرهنگي هستند و بايد به وسيله سازماني كه از ‏ادغام اين دو تشكيل مي‌شود، مديريت شوند. چرا كه توسط آن مي‌تواند به تقويت بخش ‏ميراث كشور كمك كند. نكته‌اي كه در اين ميان از آن غافل مانده‌ايم اينست كه بايد ‏بپذيريم گردشگري يك تجارت است و تا وقتي فضاي تجاري را براي گردشگري آماده نكنيم

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت درباره مهارت حل مسئله و تصمیم گیری پاورپوینت در مورد نظری برمبانی اقتصاد تحقیق درمورد خبرنگاری دانلود پاورپوینت ریاضی چهارم عدد نویسی پاورپوینت فارسی دوم متوسطه درس هفتم