👈 فروشگاه فایل 👉

تحقیق گلبولهای قرمز

ارتباط با ما

... دانلود ...

تحقیق گلبولهای قرمز

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 5 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 

‏گلبولهای قرمز یاred cells ‏، Erythrocytes

‏گلبولهای قرمز (اریتروسیتها) به شکل دیسکهای مقعرالطرفین ، ‏بدون هسته و 8 - 7 میکرومتر قطر را دارند در انتقال ‏اکسیژن ‏و ‏دی‌اکسید ‏کربن ‏دارند و به تعداد تقریبی 5 میلیون در هر میلیمتر مکعب خون یافت می‌شوند‏.‏ و حجم متوسط ‏هر یک از آنها 90 - 88 میکرون مکعب است. ‏مجموع کل مساحت ‏گلبولهای قرمز در خون انسان بطور متوسط 3500 - 3000 متر مربع است که این مقدار 1500 ‏برابر سطح بدن می‌باشد. شکل خاص گلبول قرمز به وسیع بودن این سطح کمک می‌کند. ‏پهن و در مرکز مقعرالطرفین هستند با این شکل هیچ نقطه‌ای از ‏سلول بیشتر از 85 درصد میکرون از سطح آن فاصله ندارد در صورتی که یک شکل کروی 2.5 ‏میکرون از سطح فاصله دارد و کل سطح 20 درصد کمتر می‌شود. ‏گلبولهای قرمز ‏زنده‌اند و مواد غذایی را از ‏راه ‏تخمیر ‏بدست ‏می‌آورند، زیرا ‏میتوکندری ‏ندارند و همچنین هسته متوسط گلبولهای قرمز 120 روز است برای اینکه میزان گلبولهای ‏قرمز در خون ثابت بما‏ند باید ‏ در هر ثانیه‏ ‏حدود ۲۴۰ میلیون گلبول قرمز در خون تولید می شود، به همین دلیل ‏در بدن یک انسان بالغ در حدود ۳۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰‏ ‏گلبول قرمز وجود دارد. ‏ گلبولهای قرمز در دوره جنینی در ‏کبد ‏به طحال و گره‌های لنفاوی ‏ساخته می‌شود اما در ماههای آخر دوره جنینی و پس از تولد تنها در مغز قرمز استخوان ‏بوجود می‌آید.‏

‏در مغز استخوان بافت زاینده‌ای وجود دارد که با چند تقسیم ‏سلولی گلبولهای قرمز را می‌سازد. سلولهای زاینده در ضمن این تغییرات هسته خود را از ‏دست می‌دهند و مقداری زیادی هموگلوبین در ستوپلاسم خود می‌سازند. ‏فعالیت ماهیچه‌ای ‏، صعود به ارتفاعات و گرم ‏شدن هوا تولید گلبولهای قرمز را افزایش می‌دهد سلولهای مولد گلبولهای قرمز در مغز ‏استخوان نسبت به ‏اشعه ‏ایکس ‏بسیار حساسند و کمبود ‏ویتامین B12 ‏، ‏آهن ‏، ‏مس ‏در غذا نیز موجب کاهش ‏تولید گلبولهای قرمز می‌شوند.

‏نقص یا هر گونه اختلال در ساختار یا عملکرد اجزای خون موجب بیماری می شود. این بیماری ها بر اساس جزیی از خون که تحت تاثیر قرار گرفته است طبقه بندی می شود. برای مثال بیماری های گلبول های قرمز خون ، گلبول های سفید خون و انعقاد خون.

‏تالاسمي :

‏ ‏ ‏

‏تالاسمی ‏نوعی کم خونی ارثی است که در آن در تولید ‏هموگلوبین ‏اختلال بوجود آمده است. دو نوع ‏تالاسمی ‏وجود دارد. ‏تالاسمی مینور (‏خفیف) و ‏تالاسمی ماژور (‏شدید). در تالاسمی مینور بطور ‏معمول اشخاص سالم و طبیعی هستند اما برخی از آنها ممکن است کم خونی خفیفی داشته ‏باشند. بیشتر مبتلایان به ‏تالاسمی مینور ‏از بیماری خود اطلاعی ندارند و وقتی ‏از این مساله مطلع می‌شوند که خونشان مورد آزمایش قرار گیرد یا صاحب فرزندی مبتلا ‏به تالاسمی ماژور شوند. از نشانه‌های افراد مبتلا به تالاسمی مینور این است که ‏گلبولهای قرمز این بیماران کوچکتر از گلبولهای قرمز افراد طبیعی است.

‏هنگام ‏ساخته شدن گلبولهای قرمز در ‏مغز ‏استخوان ‏افراد مبتلا به ‏تالاسمی ماژور ‏به مقدار کافی هموگلوبین ساخته ‏نمی‌شود و گلبولهای قرمز خون این بیماران تقریبا خالی از هموگلوبین است. مبتلایان ‏به تالاسمی ماژور در هنگام تولد ، طبیعی هستند ولی بین سه ماهگی و هجده ماهگی دچار ‏کم خونی می‌شوند. و رنگ پریده‌اند خوب نمی‌خوابند و خوب غذا نمی‌خورند حالت تهوع ‏دارند و اگر درمان نشوند می‌میرند. تنها راه درمان تالاسمی ماژور تزریق منظم خون ‏است که بطور معمول می‌باید، هر چهار هفته یکبار صورت گیرد. فرزندان مبتلا به ‏تالاسمی ماژور از پدر و مادرانی متولد می‌شوند که هر دو مبتلا به تالاسمی مینور ‏هستند به این منظور برای جلوگیری از تولد چنین نوزادانی ضروری است در هنگام ازدواج ‏خون زن و مرد از جهت ابتلا به بیماری تالاسمی مینور مورد آزمایش قرار گیرند تا در ‏صورت ابتلای هر دو آنها به این بیماری از ازدواج جلوگیری شود.

‏هموفیلی

‏هموفیلی ‏شایعترین و وخیم‌ترین بیماریهای خونریزی دهنده مادرزادی می‌باشد. علت آنها کمبود ‏فاکتورهای 11 ، 9 و 8 با منشا ژنتیکی است. این بیماری اختصاص به مردان دارد و در ‏زنان بندرت دیده می‌شود. علت بیماری ، فقدان یکی از عواملی است که در ‏انعقاد ‏خون ‏نقش دارند. هموفیلی درجات مختلف دارد. در نوعی از آن یک زخم ساده می‌تواند ‏موجب خونریزی شدید شود در فرد هموفیل عامل فعال کننده ترومبوپلاستین (‏گلوبولین آنتی هموفیلیک) ‏وجود ندارد.

‏انواع هموفیلی

‏هموفیلی A ‏شایعترین نوع هموفیلی است که کاهش در ‏فاکتور 8 ‏باعث علت این بیماری است. ‏کمبود ‏فاکتور 9 ‏انعقادی علت بیماری کریسمس یا ‏هموفیلی B ‏است. فاکتور 8 در جریان خون به فاکتور von willbrand ‏متصل است بدین جهت مواقعی که این فاکتور کمبود داشته باشد فاکتور 8 ‏هم کاهش نشان می‌دهد. اختلال انعقادی با علت کمبود ‏فاکتور 11 ‏خونی را ‏اصطلاحا ‏هموفیلی C ‏می‌گویند. ژن معیوب ‏هموفیلی B ‏و A ‏بر روی ‏کروموزوم ‏جنسی ‏قرار دارند و به این علت است که این بیماری به علت شرایط خاص کروموزومهای ‏جنسی در افراد مذکر انحصارا در مردان موجب بیماری می‌شوند.

‏درمان هموفیلی

‏در سال 1840 میلادی برای معالجه هموفیلی از تزریق خون ‏استفاده شد. در سال 1936 به جای تزریق خون کامل از ‏پلاسما ‏استفاده کردند از اواخر دهه 1960 پلاسمای متراکم مورد استفاده قرار گرفت اوایل دهه 70 ‏پلاسمای خشک متراکم تهیه شد و برای نخستین بار کودکان و بزرگسالان هموفیل ‏توانستند به شکل عادی زندگی کنند.

‏کم خونی

‏یکی از عمومی‌ترین ناراحتیهای خونی ، ‏بیماری ‏کم خونی ‏است. علت آن کم بودن تعداد گلبولهای قرمز یا کم بودن مقدار ‏هموگلوبین ‏در این گلبولهاست. در تمام انواع کم خونی بافتهای بدن بویژه ‏ماهیچه‌ها ‏و ‏مغز ‏به خاطر کمبود ‏اکسیژن ‏آسیب می‌بینند. کم خونی ممکن است ناشی از کمبود ‏آهن ‏در جیره غذایی باشد در ‏این حالت گلبولهای قرمز به تعداد عادی وجود دارند اما در آنها مقدار هموگلوبین کم ‏است. این نوع کم خونی در کودکان بیشتر از بزرگسالان رایج است علائم این نوع کم خونی ‏رنگ پریدگی و زود خسته شدن است. خوردن غذاهای آهن‌دار مانند ‏جگر ‏، گوشت و ‏سبزیجات و مصرف داروهای آهن‌دار در درمان آن موثرترند. ‏انواع کم خونی به صورت ‏زیر است.

👇محصولات تصادفی👇

پاورپوینت سازگاري هاي عضلاني متعاقب تمرينات ورزشي پاورپوینت اقدامات اولیه در خونریزی و شوک پاورپوینت واکنشهای شيميايي در محلولهای آبی دانلود پاورپوینت آشنايي با مدل مبنا مبانی نظری و پیشینه جوسازمانی